Jak předcházet virózám za pomoci konopných produktů
Změny ročních období, příchod podzimu a zimy, jsou zatěžkávací zkouškou pro náš organismus. Jak se udržet ve formě a podpořit naši imunitu v boji proti virovým onemocněním, která na nás v tomto čase útočí ze všech stran? Strategií je skutečně mnoho, vyzkoušejte některou z jejich kombinací.
Načerpejte potřebné síly – odpočívejte a radujte se ze života
Základem úspěchu je dostatek odpočinku a kvalitního spánku. Stres a zátěžové situace jsou běžnou součástí našeho životního stylu, proto je dobré si vědomě chránit čas, který věnujeme spánku a celkové relaxaci. Občas vypusťte starosti a jenom tak se věnujte činnostem, které Vám udělají radost. Cokoli, co povznese Vaši mysl, je jednoznačně povoleným dopingem.
Pohyb na čerstvém vzduchu každý den
Většinu dospělého života prožíváme mezi čtyřmi stěnami našich pracovišť, pohybujeme se autem a úplně zapomínáme na základní přirozenost, kterou je docela normální pohyb venku, ideálně samozřejmě v přírodě. I docela krátká svižná procházka parkem nebo pěší docházka do zaměstnání se může stát milým rituálem povzbuzujícím optimální fungování našeho imunitního systému. Variantou pro náročnější je samozřejmě provozování outdoorových sportovních aktivit, jako je jízda na kole či běhání.
Zároveň je dobré si uvědomit, že v období častého výskytu virových onemocnění je vhodné se vyvarovat místům zvýšené koncentrace lidí. Je jasné, že ne vždy je to možné, například jízda městskou hromadnou dopravou je pro většinu z nás nezbytnou denní realitou. Je však otázkou, do jaké míry je kupříkladu nezbytná návštěva velkých nákupních středisek v době, kdy většinu zboží můžeme jednoduše objednat na internetu.
Vitamíny a esenciální nenasycené mastné kyseliny jako součást naší pestré stravy
Také snaha o dodržování pestrého vyváženého jídelníčku podporuje odolnost organismu vůči nepříznivým vnějším vlivům. V zátěžových obdobích, kdy virózy kolem nás poletují na každém kroku, je zcela na místě běžný jídelníček doplnit o zvláštní přísun vitamínů a nenasycených mastných kyselin. Platí to především o známém vitamínu C, který aktivně podporuje odolnost organismu vůči virům a bakteriím a zároveň snižuje míru únavy. Stejně prospěšné jsou pro naše tělo omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro posílení imunity doslova klíčové. Navíc se s vitamíny velmi dobře doplňují. Společně se vyznačují výraznými protizánětlivými účinky a posilujícím vlivem na obranyschopnost organismu. Jsou prospěšné především pro naši oběhovou soustavu, pomáhají totiž snižovat hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Díky nim můžeme předcházet poruchám srdečního rytmu a v neposlední řadě mají pozitivní účinek na mozkové funkce, stimulují totiž paměť a zlepšují soustředění.
Zdroje vitamínu C
S vitamínem C si tradičně spojujeme především citrusové plody. Je však mnoho dalších potravin, které jsou na jeho výskyt ještě o poznání bohatší. Jedná se například o šípky, rakytník, černý rybíz, červenou papriku, růžičkovou kapustu, kiwi, brokolici, zelí nebo exotickou papáju.
Doporučená denní dávka vitamínu C představuje 80 mg, v období počínající virózy je možné tuto dávku znásobit až na 500-1000 mg za den. Předávkování tímto vitamínem nehrozí, přebytky jsou vylučovány z těla močí.
Dalším výhodným spojením, nejen z hlediska obsahu celé škály podpůrných vitamínů, je kombinace konopného sirupu s rakytníkem. V tomto doslova vitamínovém pokladu ve 100 % bio kvalitě objevíte cennou podporu v jakémkoli zátěžovém období v průběhu celého roku. Kromě toho, že rakytník při vnitřním užívání podporuje správné fungování imunitního systému, zvyšuje také odolnost vůči stresu a pomáhá dodat potřebnou energii po fyzické i psychické zátěži.
Kde doplnit omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny
V přirozené stravě nalezneme jejich zdroj například v tučných mořských rybách (losos, makrela, sleď), dále také v mandlích, ořeších a vybraných druzích semínek. Velmi bohatým zdrojem je právě loupané konopné semínko. Vyznačuje se ideálním poměrem (1:3) esenciálních mastných kyselin (EMK) omega-3 a omega-6, který je lidskému organismu nejbližší a podporuje správnou funkci jeho metabolismu. Konopné semínko je vhodné doplnit do běžného jídelníčku i z toho důvodu, že pomáhá čelit zvýšené fyzické a psychické zátěži.
Dalším ze zdrojů prospěšných nenasycených mastných kyselin jsou různé druhy kvalitních přírodních olejů, které jsme zvyklí používat například ve studené kuchyni. Jedním z čestných zástupců je zastudena lisovaný konopný olej, který je charakteristický pro svou příjemnou oříškovou příchuť. Ideálně využitelný do salátů, zálivek či nepečených dezertů.
Zahřejte se na těle i na duši
Prohřívání našeho organismu v podzimním a zimním čase také výrazně přispívá jeho posílení a celkové odolnosti vůči vnějším vlivům. Příjemné účinky může mít pro někoho například pravidelná návštěva sauny. Z pohodlí domova si můžeme připravit čaj z kořene zázvoru, který má výrazně prohřívací účinky. Na těle i mysli nás rovněž zahřeje čaj z konopných lístků (Canabis Sativa), jehož blahodárné účinky jsou lety prověřené a dobře známé. Ochutnejte ho v té nejvyšší RAW kvalitě. Celkové zklidnění a uvolnění Vám pomůže účinně načerpat síly a udržet se v dobré náladě i celkové formě.
Přejeme Vám hodně sil, dobré energie a pevného zdraví nejen v zátěžovém období viróz.