Co je endokanabinoidní systém a jak nás ovlivňuje?
Proč má konopí tolik příznivých účinků?
Jak je možné, že konopí pomáhá na tak široké škále nemocí bez velkých vedlejších účinků? Tuto hlavní otázku si kladli vědci již dlouho, a tak zkoumali, jak cannabinoidy, obsažené v konopí, v lidském těle fungují. Objevy z 90. let 20. století byly velice překvapivé. V lidském těle existuje jedinečný systém, který je za to zodpovědný. Vědci přišli na to, že pro molekuly cannabinoidů jsou v těle připraveny speciální receptory.
Objev jménem endokanabinoidní systém
Receptor nazvaný CB1 se vyskytuje zejména v buňkách mozku, míchy, žaludku, ve svalech či slinivce, zatímco CB2 se nachází zejména v bílých krvinkách, slezině, ve tkáni mandlí či v játrech. Další výzkum ovšem ukázal, že tělo samo si vytváří obdobné látky, které zapadají do týchž receptorů. Například do stejných receptorů jako psychoaktivní THC (tetrahydrocannabinol) zapadá anandamid, který je zodpovědný za náladu a rozpoložení, avšak není tak silný jako THC.
Ukázalo se, že celý systém – pojmenovaný endocannabinoidní – udržuje tělo v rovnováze, podílí se na tzv. homeostázi, rovnováze tělesných funkcí, a podle potřeby si své vlastní cannabinoidy (ty vnitřní, čili endocannabinoidy) vytvoří samo.
Cannabinoidy působí tam, kde jsou potřeba
Endocannabinoidní systém je přítomný v celém těle, proto pomáhá ve všech jeho částech – v mozku, ve střevech, cévách, plících, v žaludku, na kůži či v játrech. Je to systém, který udržuje buněčnou harmonii. S čím dál větším vystavením stresu a nešvarům moderní civilizace se jeho funkce narušují, a proto je dobré ho podpořit fytocannabinoidy – látkami obsaženými v konopí, které mají v lidském těle přesně připravené místo v podobě receptorů, a cannabinoidy (kromě THC i velice účinné CBD (cannabidiol) či CBC (cannabichromene) a mnoho dalších) tak mohou být doplněny tam, kde je to potřeba.
Endocannabinoidy jsou zodpovědné za celou řadu tělesných funkcí – imunitní systém, příjem potravy a chutě, krevní tlak, vyrovnávání se se stresem, mají protizánětlivé účinky a chrání tělo před nepříznivými vlivy. Účinnost endocannabinoidů je také v jejich synergii, tj. ve společném působení. Syntetické cannabinoidy se tudíž neosvědčily, protože ten správný poměr pro lidské tělo se nachází pouze v rostlině konopí.
Výzkum endokanabinoidního systému probíhá teprve několik desetiletí a ještě zdaleka není u konce. Neví se například, jak je možné, že rostlina konopí produkuje látky, které mají téměř identické účinky jako ty, které produkuje lidské tělo. Můžeme se tedy těšit na nové poznatky z tohoto oboru, a to nejen v souvislosti s lidmi, ale i s ostatními savci, jejichž tělo endocannabinoidy produkuje také.