Při objednávce nad 1200 Kč získáte dopravu zdarma po celé České republice!

V létě si naplno užíváme slunce a teplo, ale občas se nám stane, že neodhadneme sílu slunečního záření a spálíme se. Buď se můžeme před přímými paprsky schovávat (obzvlášť kolem poledne), nebo se dobře a účinně mazat opalovacím krémem. Ideální je řídit se zdravým rozumem a kombinovat obojí. A tady je pár tipů, jaký opalovací krém vybrat a jak se starat o opálenou či lehce spálenou pokožku.

Minerální ochrana před UV zářením

Sluneční svit obsahuje dva typy záření, s nimiž se musíme vypořádat. Záření UVB způsobuje rudnutí pokožky, zatímco záření UVA prostupuje více do hloubky a způsobuje stárnutí kůže. Před obojím chrání opalovací krémy, které jsou buď na chemické bázi (paprsky pohlcují), nebo na fyzikální (či minerální) bázi – ty zabraňují proniknutí škodlivého záření přímo na kůži.

Problém chemických opalovacích krémů tkví v tom, že obsahují účinné látky často v podobě nanočástic, které pronikají skrz kůži do těla a tam se hromadí. (Zatím není vyzkoumáno, jaký vliv na organismus tyto nanočástice mohou mít.) Je proto lepší používat minerální opalovací krémy bez nanočástic.

Péče i po západu slunce

Poté, co byla pokožka vystavena slunci, je dobré ji promazat dobrým krémem, ideálně s hojivými a regeneračními účinky, takže výborný je obsah panthenolu či aloe vera. Přestože konopné krémy se doporučují spíše pro citlivou pokožku s lupénkou či atopickým ekzémem, dobrý krém s výtažkem z konopí dodá sílu i pevnost i pokožce po opalování. Pokud zrovna nemáte po ruce žádný speciální krém, můžete zkusit použít čistý konopný olej, jehož ideální poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin dodává kůži důležité látky. Cannabinoidy, obsažené v konopných produktech, také účinně působí proti vráskám a stárnutí pokožky, takže naše pleť bude krásně snědá a hladká.

Zdravá péče o pokožku patří k běžným letním starostem. Vy znáte svou kůži nejlépe, takže sami víte, jestli vám stačí se pravidelně mazat opalovacím krémem, nebo se raději spolehnout na selský rozum v perném sluníčku kolem poledne se raději neopalovat.