Při objednávce nad 1200 Kč získáte dopravu zdarma po celé České republice!

Je konopí nadějí pro planetu?

Konopí seté (cannabis sativa) slouží jako zdroj semen potažmo konopného oleje a výluh z celé rostliny se přidává do konopných produktů, pro jejich vyšší účinnost v pomoci například proti kožním potížím. Z lístků a mladých květů si můžete udělat čaj na příjemné uklidnění nebo odvar na vlasy. Co se děje se zbytkem dvou- až třímetrové rostliny?

Z rostliny konopí se dá využít opravdu všechno. Po otrhání lístků a květů zůstanou stonky a kořeny. Kořeny obsahují také mnoho důležitých látek, proto je možné je rozvařit na mast nebo macerovat v lihu a používat při artritidě a bolestech.

Papír i textil

Stonky konopných rostlin jsou několik metrů dlouhé. Máčením a třením se z nich získávají vlákna, která se dále spřádají. Kromě vláken obsahují stonky také dřevitou hmotu, tzv. pazdeří, které je ideální jako podestýlka do stájí a pro drobná domácí zvířata. Využití této suroviny se postupně rozšiřuje, ale již dnes z něj existují lisované brikety či účinné tepelně izolační desky.

Papír vyrobený z konopí obsahuje více vlákniny než dřevo a další jeho výhodou je, že neroste tak dlouho jako les. Konopný papír má navíc lepší vlastnosti, je částečně odolný vůči vlhkosti a může se víckrát recyklovat. Výrobu konopného papíru vynalezli ve starověku Číňané a nejstarší dochovaný papír – 1500 let starý – je též konopný.

I textil vyrobený z konopných přízí, jež se spřádají z vláken, má lepší vlastnosti než konvenční materiál. Na rozdíl od čisté bavlny je konopná látka pevnější a je antibakteriální. Navíc ve srovnání s bavlnou se vláken získá průměrně víc. Konopné oblečení není v současné době tak rozšířené, ale běžně je možné vidět konopná lana, pytle, plachty atd. Z kratších vláken se vyrábí těsnění trubek, které má v instalatérství neocenitelné vlastnosti – neplesniví, proto jako tradiční materiál zůstává.

Přírodní konopný plast

Z pazdeří i vláken se také vyrábí přírodní plast, který – neobsahuje-li žádné chemické příměsi – je plně biorozložitelný. Budoucnost takového plastu je na nás – dáme jim přednost před těmi, které zamořují planetu? Zatím se z konopného plastu vyrábí hudební nástroje nebo hračky.

Konopí je zdrojem nejen cenných látek pro lidský organismus (cannabinoidů), ale má potenciál pro mnoho dalších odvětví našeho života. Na rozdíl od konvenční výroby běžných materiálů je konopí šetrné k přírodě a navíc – jde to skoro bez odpadu.