Konopí je mimořádnou rostlinou nejen pro své účinné složení. Pěstování konopí je ekonomické, ekologické, a hlavně velmi efektivní. Proč se na něj zaměřit a už se ho nevzdat? Přinášíme několik faktů a čísel k zamyšlení, které jednoduše hovoří za vše. Argumentů, proč ho pěstovat a lépe využívat, je vskutku dost.

Konopí může plně nahradit plasty

Nezdá se to, ale je tomuto tak. Konopí je díky svým mimořádným vlastnostem schopno vyrovnat se plastům. Při správném technologickém postupu dostáváme do rukou plně biodegradabilní materiál, který může efektivně snížit výrobu a nadužívání plastů. S jejich likvidací vzniká v současnosti nejeden problém pro životní prostředí. Řešení nebo minimálně odlehčení situace je přitom nasnadě – nese jméno technické konopí.

Konopí roste jako z vody

Konopí roste velmi úsporně při současném zachování maximálního výnosu. Na jeho pěstování se spotřebuje pouze asi polovina vody oproti bavlně. Konopné vlákno má přitom velký potenciál právě pro textilní průmysl. A to již od nepaměti věků – první zmínky o něm pocházejí z neolitu. Vlákna konopí jsou pevná, odolná a pružná zároveň. Je možné z nich vyrábět jak technické materiály typu krycí plachty, koberce, lana či provazy, tak i módní a obuvnické kousky. Konopné oblečení má mimořádně dobré uživatelské vlastnosti, perfektně se nosí, je antibakteriální, v létě izoluje od horka, v zimě od chladu.

Papírenský průmysl postavený na konopí

Stejně tak je konopí mimořádné z hlediska svého potenciálu pro papírenský průmysl. Z jednoho aru technického konopí lze vyrobit tolik papíru, jako zhruba ze čtyřnásobného množství dřeva. Konopná rostlina je složena z 30 % z celulózy. Není proto náhoda, že jedním z prvních papírů, který vyrobili ve starověké Číně před 2000 lety, byl právě papír konopný. Byly na něm natištěny dokonce i první bankovky. Pro svou mimořádnou trvanlivost a odolnost se konopného papíru využívalo mnohem více než toho papyrového. K rozmachu papíru vyrobeného ze dřeva dochází až v 19. stol.

Pěstování konopí je přínosem nejen pro ovzduší

Další ekologický přínos spočívá i v tom, že 1 ar konopí vyprodukuje víc kyslíku, než 25 arů lesa. A to už jsou čísla, která vedou ke skutečnému zamyšlení. Kromě toho je konopí zcela mimořádná surovina využitelná též pro kosmetický a potravinářský průmysl. Přírodní konopná kosmetika a konopné potraviny se mohou stát i Vaším účinným pomocníkem. Neváhejte prostudovat kompletní sortiment naší nabídky.

Možná je načase se zamyslet, zda by se nám nevyplatil návrat ke kořenům… pěstování technického konopí dáváme jednoznačně zelenou.