Při objednávce nad 1200 Kč získáte dopravu zdarma po celé České republice!

Konopí je po tisíce let známé pro svou schopnost zvyšovat chuť k jídlu. Proto je v posledních letech zkoumáno i z hlediska možného přínosu pro pacienty trpící některou formou příjmu potravy, jako je například mentální anorexie. Nejnovější výzkumy potvrzují jeho dalekosáhlý a dosud netušený přesah pro tento typ psychických onemocnění.

Mentální anorexie

O mentální anorexii se mluví tehdy, když jedinec úmyslně snižuje svou tělesnou váhu různými metodami a postupy. K hlavním strategiím patří vyhýbání se příjmu potravy jako takovému. Nemocný dále využívá různé metody a postupy, aby nedošlo ke zvýšení jeho hmotnosti – řeč je o vyvolávání zvracení, zneužívání diuretik, projímadel a různých jiných léků a přípravků potlačujících běžný apetit. Charakteristickým poznávacím rysem nemocného je index tělesné hmotnosti (tzv. BMI) na úrovni 17,5 nebo méně.

„Mentální anorexie má nejvyšší míru úmrtnosti mezi psychiatrickými poruchami a možnosti pro její zvládání jsou stále velmi omezené.“[1]

Endokanabinoidní systém

Endokanabinoidní systém lidského těla je dosud prozkoumaný pouze zčásti. Z nejnovějších studií je však zřejmé, že v lidském těle hraje významnou roli při regulaci chutě k jídlu. Vědci se snaží pronikat stále hlouběji do fyziologických zákonitostí tohoto systému, který má vliv na základní biologické funkce organismu, jako je apetit, příjem potravy a pocit sytosti.

Receptor nazvaný CB1 se vyskytuje zejména v buňkách mozku, míchy, žaludku, ve svalech či slinivce, zatímco CB2 se nachází zejména v bílých krvinkách, slezině, ve tkáni mandlí či v játrech. Další výzkum ovšem ukázal, že tělo samo si vytváří obdobné látky, které zapadají do týchž receptorů. Například do stejných receptorů jako psychoaktivní THC (tetrahydrocannabinol) zapadá anandamid, který je zodpovědný za náladu a rozpoložení, avšak není tak silný jako THC.

Pokud je správná hypotéza, že za vznikem mentální anorexie může stát nefunkční endokanabinoidní systém, mohlo by užívání THC přinést subjektivní i objektivní zlepšení zdravotního stavu pacientům, jejichž organismus není schopen vytvářet a zpracovat dostatečné množství vlastního kanabinoidu anandamidu. Celý systém však není dosud dostatečně prozkoumán, aby bylo možno přesně specifikovat jeho vztah k duševním chorobám, jako je právě mentální anorexie. Čím lépe se budeme časem v této problematice orientovat, tím lepší jsou šance na úspěšné hledání vhodných léčebných prostředků.

Zdroj:
1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18926548

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23829365

3) Bylinky Revue, Konopné číslo 3. díl, vyd. 1/2018, Poruchy příjmu potravy, s.56-61

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18926548