Při objednávce nad 1200 Kč získáte dopravu zdarma po celé České republice!

Hemoroidy představují nepříjemný intimní problém mnoha lidí. Pro svou delikátní povahu se o nich však nemluví a jejich příznaky se zanedbávají. K nějakému postupu se postižený člověk odhodlá až ve chvíli, když už jsou důsledky onemocnění opravdu závažné.

Příznaky onemocnění

Hemoroidy (lidový název zlatá žíla, případně nepřesně hemeroidy) jsou formou onemocnění žilního systému (rozšířené žíly) v okolí nebo přímo uvnitř konečníku. Vnější forma se projevuje jako drobné modré hrudky na žilách v rektální oblasti. Vnitřní hemoroidy napadají konečník zhruba 3-4 cm před jeho vyústěním do análního otvoru.

Vznik hemoroidů doprovází velmi nepříjemné svědění, pokročilejší fáze se projevuje bolestivým vyprazdňováním a krví ve stolici (odtud i řecký název tohoto onemocnění: haima = krev, rheo = téci). Kromě krvácení jsou možnými komplikacemi akutní trombóza nebo zánětlivé změny v řitním kanále.

Koho hemoroidy nejčastěji postihují

Je vskutku alarmující, jakého množství populace se problém týká. Podle odhadů se jedná až o polovinu osob nad 50 let. Svou roli při vzniku onemocnění hrají genetické předpoklady. Rizikovými faktory jsou časté zácpy, těžká fyzická práce, ale zároveň i sedavý způsob zaměstnání. Další aktivitou, při ketré vzniká zvýšený tlak na oblast konečníku, je například jízda na kole. Zátěž pro břišní dutinu představuje také obezita a z obdobného důvodu se objevují problémy s hemoroidy i u těhotných žen (po porodu však zpravidla vymizí samy).

Úprava životosprávy

Pokud lze něco podniknout dříve, než problémy s hemoroidy začnou, je dobré začít zajištěním dostatečného pitného režimu. Pijte především čistou vodu, kontrolujte a omezujte příjem alkoholických a kofeinových nápojů. Konzumujte potravu s dostatečným množstvím vlákniny (kromě jiných prospěšných látek obsahuje svůj podíl vlákniny i konopné semínko). Pokuste se redukovat svou hmotnost, pokud trpíte nadváhou.

Jak může přispět konopí

Konopí (konopí seté = Cannabis sativa) je po tisíce let známé pro své blahodárné působení na lidský organismus. Zdůrazňujeme především účinky antiseptické, hojivé, analgetické a zklidňující. Doporučujeme užívat vždy kvalitní konopné produkty, které jsou vyrobeny podle přesných standardů v té nejvyšší kvalitě. Náš konopný olej se mohou stát Vaším dobrým pomocníkem.

Nečekejte s řešením problému

Pokud už se nějaké příznaky onemocnění hemoroidy u Vás projevují, je dobré problém nebagatelizovat a zároveň se s ním netrápit o samotě. Vyhledejte radu lékaře (praktický lékař, specialista proktolog), který posoudí závažnost nálezu a navrhne další možná řešení.