Správná technika péče o dutinu ústní

Správná technika péče o dutinu ústní

Péče o dutinu ústní patří k základním hygienickým návykům, které si fixujeme od raného dětství. Problémy vzniklé v důsledku zanedbávání péče o zuby jsou velmi nepříjemné, bolestivé a náprava je možná pouze v některých případech. Proto je opravdu na místě dbát na prevenci. Poradíme Vám mimo jiné, jak mohou správné péči o zuby a dutinu ústní přispět konopné produkty.

Správný postup v péči o zuby, mechanická část

Začínáme volbou kvalitního měkkého kartáčku. V případě pochybností o správnosti Vaší volby se neváhejte poradit se svým zubním lékařem, kterého byste měli navštěvovat preventivně každého půl roku. Zuby čistíme minimálně dvakrát denně. Po probuzení či v ideálním případě po snídani. Pokud máme možnost, můžeme i během dne, například po obědě. Zcela bezpodmínečně je třeba péči o zuby věnovat dostatek času před spaním, protože v průběhu noci by nedokonale ošetřená dutina ústní byla dlouhodobě vystavena nepříznivému vlivu nebezpečných bakterií.

Po pečlivém vyčištění zubů ze všech stran a ploch je na místě užití mezizubního kartáčku pro odstranění zbytků jídla, které mohlo uvíznout v mezizubních prostorech, a taky usazeného zubního plaku. Alternativou je užití mezizubní niti.

Důležitým faktorem správné péče je i volba vhodné dentální kosmetiky. Obzvlášť při problémech s citlivými zuby či dásněmi je dobré věnovat zvláštní pozornost složení zubní pasty. V ideálním případě volíme šetrný přípravek s přírodním složením, který je zároveň prospěšný našemu tělu a nezanechává zbytečnou stopu na životním prostředí. Přírodní zubní pasty se vyznačují jemnějším složením, neobsahují zbytečná chemická pěnidla, umělá sladidla a barviva. Jejich účinnost je zaručeně stejná, jako u klasických zubních past, proč tedy nevyzkoušet přidanou hodnotu šetrné přírodní kosmetiky. V péči o dutinu ústní doporučujeme využít též blahodárných účinků konopné kosmetiky.

Nezapomínejte na dásně

Dásně jsou důležité, protože na jejich prosperitě je závislá celková odolnost našich zubů. Pokud jsou dásně špatně ošetřovány, může u nich dojít k napadení infekcí, což vede ke krvácení a postupnému rozvolňování parodontu – měkké tkáně v bezprostředním okolí zubu. Krajním stavem je parodontóza, při níž se jinak zdravé zuby začínají viklat nebo dokonce vypadnou, protože je okolní měkká tkáň dásně neudrží.

Jak tomuto stavu předcházet? Kromě výše uvedeného čištění mezizubních prostor je v péči o zuby a dásně klíčovým zakončením čistícího procesu užití vhodné ústní vody. Je to právě ústní voda, která doplní mechanické čištění, dutinu ústní celkově vydezinfikuje a zklidní, v neposlední řadě přinese i benefit svěžího dechu.

Konopné produkty v péči o zuby

Konopné produkty jsou pro své antiseptické a hojivé účinky ideální volbou v péči o Vaše zuby. Konopná ústní voda s účinnou látkou cannabidiol (dále jen CBD) je navíc obohacena o prospěšné byliny, které pomáhají udržet dásně zdravé. Jedná se o výtažky z řepíku, přesličky, šalvěje, hřebíčku, máty a stévie. Konopná ústní voda má blahodárné a zklidňující účinky, navíc je vyrobena bez obsahu fluoru. Chuťově se jedná o velmi příjemný produkt, který nepálí, a přesto přináší velice osvěžující pocit po čištění. Její výhodou je, že neobsahuje fluor, tedy ji mohou užívat i osoby citlivé či alergické na tuto látku. Přírodní kosmetické produkty jsou přirozenou volbou pro každého, kdo se snaží hledat ohleduplnou cestu k sobě, svému tělu a životnímu prostředí.

Správná péče o dutinu ústní se vyznačuje pravidelností, důsledností a volbou vhodných mechanických a kosmetických prostředků. Patří k absolutním základům zdravé hygieny těla. Pokud se jí důsledně věnujete, nebudete litovat. Prevence se v tomto případě vyplácí stonásobně, nejen z hlediska vyšší kvality života, ale i výrazné finanční úspory. Problémy se zuby a jejich náprava totiž patří k těm nejbolestivějším a zároveň finančně výrazně zatíženým výkonům.

Bisnode